Lapset ja nuoret Liikunta ja urheilu Yhdistykset Yleinen

Heinolan Voimisteluseurassa on kilpailukevät

Heinolan Voimisteluseura osallistuu kevään aikana joukkuevoimistelun puolelta alueen kilpailuihin seuraavasti:
Kaksi joukkuevoimistelujoukkuetta, Valkyria (8 voimistelijaa, 14-16 vuotiaita) ja Valkyria jr. (6 voimistelijaa, 12-14 vuotiaita) osallistuvat molemmat omilla koreografioillaan harrastesarjan kilpailuihin. Tulevana sunnuntaina 22.4 kisataan Mustan kissan cup Mäntsälässä, 5.5 Joukkuevoimistelun seura cup Vantaalla, sekä 12.5 Kaupunki cup Tampereella.  Kilpailuasut on tilattu ja tiukka valmistautuminen viikottaisten kuuden tunnin treenien lisäksi on täydennetty mm. Vierumäki Areenalla pidetyllä kaksipäiväisellä leirillä.
Joukkueet aloittivat valmistautumisen kilpailuihin heti alkusyksystä kolmen valmentajan voimin. Valmentajina ovat toimineet Vivia ja Minna Palviainen sekä Ronja Miinalainen. Koreografia ja sen taiteelliset ja tekniset osa-alueet ovat Minna Palviaisen käsialaa molempien kisaohjelmien osalta.
Heinolan Voimisteluseuran valmentajat ovat äärimmäisen sitoutuneita työssään ja he ovat nostaneet seuramme ihan uudelle tasolle tavoitteellisen kilpailutoiminnan myötä.
Voimisteluseuran tulevasta kisakeväästä kirjoitti seuran puheenjohtaja Teija Naakka.
Kommentit